Kuba

Cesta na KUBU se báječně vyvedla. Opět jsme měli zapůjčené auto a podělili se ve 4 o náklady. KUBA je báječná, jednoduchá  astále levné.

Takže:  letěli jsme 9.12 -27.12.2017 - itinerář mohu zaslat mailem
- my si půjčili auto, abychom byli flexibilní  a zajeli si kam chceme. Celý půlrok mi nešlo auto přes net zabookovat, dělala jsem to 1/2 roku  a nic. Nakonec jsme hráli na jistotu a požádali Evu Rodriguéz, samozřejmě to bylo za vyšší cenu tuším 90 CUC / den, jiní češi brali na Varaderu za 150 /den, údajně.
- V půjčovnách mají tabulky, za více dnů slevy. Nevím ovšem, zda bude auto ihned k dispozici. V hotelích půjčovny jsou  a jedna centrála je v muzeu revoluce. Dle tabulek, co si pamatuju to jde za 50-70 CUC /den záleží, čemu dáváte přednost.
- Viazuly jezdí, jeli jsme z letiště  Vradero na Varadero - ten jediný šel po netu bloknout. Ostatní  Varadero - Havana a Havana -Var airp. házelo plno, ale plno pak nebylo. Kupovali jsme pak 4-5 dní před datem odletu. Dá se koupit i přímo na BUS nádru, tak hodinu předem je nutné tam být. Pak zase platíš za taxi, drožky  apod. dostat se někam dál. Těžko říct, co yjde líp, ve 4 to auto jde.
Požadovala jsme Gelyho sedan, tuším 5 nebo 6kua to byla, kvůli kufru a krosnám.
- Ubytko je všude, třeba hledat a zkoušet, Havana za 25 CUC, a jinak jsme ukecali na 20 za pokoj - CUC = Euro.
- večeře v casach za 10 CUC - dary moře, mňam !!!! langusty, krevery, fish a bohatá obloha.


- Byli jsme Varadero, Havana, Pinar del Rio,  do Vnales, Maria la Gorda - ponor, - nádhera,  přes Havanu na  Playa Giron - Punta Perdis - paráda,  do Cienfuegos, tady je super zmrzka, Trinidad - večerní náměstí, okolí, uličky, přejezd do Santiaga hned do Baracoa - na sever se přes spadlý most opravdu nedostaneš, líbilo se nám na Zátoce sviní, tak jsem se tam vrátili na štědrý den.

- Super delfinárium  --- na Rancho Luna -  vřele doporučuju, váhali jsme mezi těma dvěma a vhráli - koupání s delfíny 50 CUC - paráda, koukni na můj FB.
- No a do Havany, vrátit auto a na letiště.... To by člověk nevěřil, ajk je komplikované  vrátit auto - oni ho prostě zpět nechtějí :-D :-D

- Ubytko je všude, jen stačí zazvonit na dum s kotvou a nechat si ukázat pokoj, líbí se, zustat, nelíbí, jít dál. Něco jsem zkoušeli sami, podle lokality, kde jsme chtěli, něco podle LP.
- Měli  jsme skromní, někde jsou třeba pokojíky bez okna, ale na přespání to bohatě  stačí.
- V Havaně jsme byli  v Centro - Colon 207 -  Rafaela Pomba - super ženská, krásný bejvák, 2 špeluňky na starategickém místě.

- okolo BUS stejšn  Viazul, na okraji Havany - který je mimo město - stačí obejít dokola blok  a jsou tam casy  za 25 CUC.
-  Ty jsou vlastně všude ve městech,  opravdu. problém byl třeba  v Spiritu Sancti, dojížděli jsme večer, a asi byl svátek či co,  a v hostelích nám řekli, že mohou ubytovat jen Cubánce. Je tam jeden týpek, co má tajné 2 pokoje,. měli jsme štěstí, za 20 jsme spali.  ul. Honorato x Independencia - od náměstí asi 2 dveře, má tam cedulku - zvednout hlavu a máte to. :-)
- Jinak - opravdu, jak je libo, tím, že jsem byli autem, brali jsme dle dojezdu a parkování. Nikde jsme za parkování neplatili a nikde nám nic neukradli, naštěstí. Vždy jsem se domácích zeptali co ajak a nebyl problém.
- Cienfuegos -ubytko až dole na cale 35 - 20 CUC.
- Baracoa - maximo Goméz 104 - 10  CUC/pokoj + pokud do lokality přivezerte trika, boty , podprsenky - uděláte dobrý skutek.

- a co mohu doporučit v Trinidadu - Francisco Pedersen 317, vedle se dá koupit houska s kýtou za 5 Kč na snídani :-)

Co Vás ještzě zajímá ??? ... pšte na  mail, nejlépe, ráda odpovím, pokud budu vědět.

z