Archív

Rozhovory o našich cestách v ČR Ostrava: zde

 

2014

* Cestopisná přednáška     MEXICO
V Kulturním středisku VRATIMOV, dne  11.3.2014 v 19:00 hod.
Popocatepetl, tortily, Tequila, sombréra, Karibik, Aztékové, máyské pyramidy, houpací sítě .... to vše se většině z nás vybaví při slově Mexico. Co jsme zažili, navštívili a poznali  v Mexicu na naší 3. týdenní cestě (Mexico, Guatemala, Belize)
si můžete poslechnout, načerpat inspiraci pro vlastní cestu a prohlédnout fotografie,  právě na tomto setkání.

http://www.ksvratimov.cz/ostatni/mexico/

* Cestopisná přednáška     GABON    -   NOVINKA
V příjemném prosředí KOMORNÍHO KLUBU v Ostravě-Hrabůvce, dne 13.3.2014 v 18:00 hod.
Úplně jiná Afrika. Gabon je země mnoha překvapení, země bohatá  a přesto chudá, země černá, červená i zelená
- chcete se dozvěďět, proč jsem vybrala zrovna tyto barvy ? Přijďte si naše úplně nové a úplně jiné zážitky sami poslechnout.

http://www.kzoj.cz/cz/page-akce-komorni-klub/gabon-uplne-jina-afrika/?akce=6139

 

* Cestopisná přednáška     MEXICO
V Restaurace u Chýlků, dne  6.3.2014 v 19:30 hod.
Popocatepetl, tortily, Tequila, sombréra, Karibik, Aztékové, máyské pyramidy, houpací sítě .... to vše se většině z nás vybaví při slově Mexico. Co jsme zažili, navštívili a poznali  v Mexicu na naší 3. týdenní cestě (Mexico, Guatemala, Belize)
si můžete poslechnout, načerpat inspiraci pro vlastní cestu a prohlédnout fotografie,  právě na tomto setkání.

http://www.d-klub.cz/


* Cestopisná přednáška     VIETNAM
V Městské knihovně ORLOVÁ, dne 13.2.2014 v 17:00 hod.
Zátoka Ha Long, uličky Hanoie, jak se cestuje ve Vietnamu vlakem, na motorce, kouzelné městečko Hoi An, pláže Nha Trang, písečné duny poblíž Mui Ne, rušný Saigon a delta řeky Mekong, plovoucí trh a spousta dalšího.


* Cestopisná přednáška     GABON    -   NOVINKA
V knihovně ŘEPIŠTĚ, dne 18.2.2014 v 17:30 hod.
Úplně jiná Afrika. Gabon je země mnoha překvapení, země bohatá  a přesto chudá, země černá, červená i zelená
- chcete se dozvěďět, proč jsem vybrala zrovna tyto barvy ? Přijďte si naše úplně nové a úplně jiné zážitky ze země, která nezná turistický ruch, sami poslechnout.

http://www.knihovna-repiste.cz/

Listopad 2013

--   POZVÁNKA ne  cestovatelský festival Kolem světa - BRNO, 8.-10.11.2013, kde si mj můžete poslechnout povídání o našich zážitcích z Peru a Bolívie http://kolemsveta.cz/prednasky/peru-a-bolivie-muj-splneny-sen/

--  SRAZ cestovatelů (nejen) z Ostravska a okolí se uskuteční dne 5.11.2013, od 17 hod. ve Vratimově  v salónku restaurace  Myslivna u kostela:  http://www.myslivna-vratimov.cz/
Jste vítáni všichni, i ti, co se mi nenahlásili. Můžete mi napsat dodatečně. Vy, kteří jste mi napsali e-mail, budete kontaktováni také mailem. Jelikož při minulém setkáni jsme v restauraci neslyšeli vlastního slova, rozhodla jsem se naplánovat setkání tam, kde to znám a kde si již s přáteli cestovatelské dýchánky dáváme několik let. Je to sice mimo centrum OV, ale jako cestovatelé jste mi psali, že přijedete kamkoliv a kdykoliv smiley.
Pro ty, co nemají možnost přijet autem:   od Karolíny jezdí do Vratimova přímý BUS č. 21 (cca 15min) nebo 81 (cca 10min.). Jedná se o zóny 1, 2 - pokud vystoupíte na zastávce Vratimov-nádraží, přejdete koleje a na křižovatce u Hrušky se dáte doleva. Pak už rovně jke kostelu.  Podle toho je třeba si koupit jízdenku. Co se týká parkování vozidel, v místě bez problémů.

S sebou dobrou náladu, cestovatelsé zážitky nebo spoustu otázek.
Moc prosím,  všechny,ale zejména ty, kteří opravdu vědí, že přijedou, potvrďte mi, prosím, svou účast. Salónek je pro cca 30 lidí, tak ať mohu i já nahlásit přibližný počet osob.
Na všechny se těší Renáta a Jirka

Říjen  2013:
--  16. října  2013 v 17:30 hod., DPS Průběžná, Ostrava - Poruba, BOTSWANA  (vstup zdarma)

--  V  restauraci kulturního domu K-TRIO v Ostravě-Hrabůvce, si můžete přijít prohlédnout naše vystavené fotografie z Namíbie. Je to země kontrastů a přírodních krás. Nabídla  nám od všeho kousek. Navštívili jsme Křováky, vesnici kmene Himbo, NP Etosha. Přes Sceleton Coast jsme dojeli k Atlantskému oceánu,podnikli jsme dvouhodinový let nad pouští Namib a pozorovali jsme, jak poušť dokáže malovat. Nejkrásnější svítání jsme zažili v údolí Sossusvlei a Mrtvém údolí, pohlédli jsme dolů do Fish River Canyonu. Ty nejzajímavější momenty jsme zachytili na vystavovaných fotografiích.

--  Rozhovor o cestě po GABONU na vlnách Českého rozhlasu si můžete poslechnout zde:

http://prehravac.rozhlas.cz/audio/2986954

--  Rozhovor o naší cestě po jihu Afriky si můžete přečíst na:

http://www.czechtimes.cz/clanky/588-exkluzivne-namibie-a-botswana-na-vlastni-pest

-- 10. října  2013, v 15:00 hod.,  DK AKORD, Ostrava - Zábřeh,   MEXICO

Červenec 2013

- vložen kompletní cestopis z  Mexika - zde  a Guatemala a Belize  - zde

Květen 2013

* Přednáška BOTSWANA, 15.5.2013 v 17:30 hod -  DPS Astra, Ivana Sekaniny 16 /1812,  Ostrava-Poruba

Březen  2013

* Milí Ostraváci a přespolní. Jelikož mě stále bombardujete, a jsem za to ráda, kdy bysme se mohli sejít a poznat se, dát
řeč, tak jsem do toho praštila: 
V PÁTEK, 12.4.2013 v resturaci U Rady, Ostrava - centrum, ul. Poštovní 16, od 17:00 hod. ----------
(http://www.find-restaurant.com/urady.htm)
Nevím, kolik nás bude, zatím jsem rezervovala 2 stoly, pokud by nás bylo 20, můžeme mít salónek. Pokud se mi ozvete na :    -------- renmos@seznam.cz ------- a potvrdíte svou účast, budu ráda. Věřím ve Vaši spolehlivost.
Přijďte na pivko, kávu nebo nealoko, poznáme se, pokecáme, pocestujeme třeba prstem na mapě, vyměníme rady, tipy ..... a třeb i společně někam někdy vyrazíme. Těší se Renáta a zatím i Vláďa.

*   26.3. - Do sekce AUDIO a Video jsem vložila všechny odkazy na rozhovory v Českém rozhlase Ostrava.

*   24.3. - Vloženy první zápisky z cesty po Mexiku v sekci Cestoipisy - AAA - Mexico už vč. fotografií a průběžně bude vkládána Guatemala. Vložen je první den a cesta báječnými Guatemalskými autobusy. ČTĚTE.

*   JARNÍ  OZVĚNY - cestovatelská a hudební přehlídka  -  16.3.2013, od 15 hod.
      Další info: http://folkvostrave.cz/jarni-ozveny

*  Můžete se těšit na povídání o Mexicu, Guatemale a Belize na vlnách Českého rozhlasu Ostrava - úterý 5.5.2013  v 10:00 hod. v pořadu Ivy Bartoňové KOKTEJL   http://prehravac.rozhlas.cz/audio/2841181

*  Důležité info co udělat na letišti, když Vám při průchodu skenery chtějí vzít něco, o co rozhodně nechcete přijít.K tomuto zjištění jsme došli letos v Paříži. Ale vemu to od počátku. Ve Vietenamu při přeletu ze Saigonu do Hanoie zapomněl manžel dát kapesní nožík do krosny. nechtěli jsme o něj přijít a když naše zděšení viděla slečna u přepážky, ochotně donesla  kartónovou krabici, nůž tam dala a poslala nás krabičku odpabit jako další zavazadlo. Byli jsme tak překvapeni, že nám to ani nedošlo. V Hanoi jsme hned okukovali ukládaní zavazadel venku na pás přes škvíru. Krabice byla zmačkaná a nožík vypadl. Hned jsem volala na pracovníka, že je můj. Nevím, co by s nožíkem udělala, kdybych se neozvala, ale naštěstí jsme o něj nepřišli.

Další zkušenost je při letu Mexico City - Paříž - Praha. V Duty free jsme si koupili  2 láhve Tequily a u pokladny se sožadovali nějakého zalepení, zapečetění, jelikož jsme už to tak měli a nebyl problém. Ne ne, to je OK. No ta jo. V Paříži při procházení skenery samozřejmě nastal problém, a Tequilu nám chtěli vzít. Oblel mě pot a začala jsem se handrkovat. Systémeme nerozumím, litl ingliš, nedám tequilu,  it is much money for me, že nám v dutty free říkali, je to OK a pod., prostě hrála blbou. Nakonec přistoupi jeden černoch, zaměstnanec letiště a řekl ať jdeme k odbavovací přepážce si Tequily odbavit. Koukala jsem na něj z jara a pořád uvažovala, jestli mu vlastně rozumím. Moc času nebylo, Jirak zůstal za kontzrolou a já běžela k 6. Tam pracovník dal  vše do igelitového pytle, zalepil a dal mi k palubnímu lístku doklad o dalším zavazadle. Když jsem se ho ptala, jestlůi se to nerozbije, že ne. No problém.  V Praze jsme s hrůzou čekali, v jakém stavu to dojede a zda vůbec. Igelitový pytel s Tequilama přijel v pořádku. Z toho plyne, že asi není tak velký problém odbavit cokoliv, co člověk koupí nebo zapomene dát do zavazadlového prostoru. jen je smutné, že to lidí neví nebo jim to nikdo neřekne.  Když jsme v Limě seděli před skenery a koukali, kolik chlastu tak lidem zabaví, bylo mi do breku. Nechápala jsem, jak se s tím lidi mohou jen tak smířit.

Takže dobrá rada, pokud něco zapomenete dát do odbaveného zavazadla, nechte si to odbavit znovu samostatně. Jde to.

Únor  2013

Z Mexica jsme zdárně zpět - v hektické, workoholické, stále něco zakazující, přikazující, nakazující a nesvobodné Evropě a Česku. Plni dojmů a zážitků. Nabití energií ze sluníčka a dobrou náladou z modrého nebe. Už se píše cestopis. kdo se do Mexica, Guatemaly nebo na Cayo caulker v belize chstá, klidně pište své dotazy, ráda odpovím a poradím.

Také plánuju zapracovat  a vylepšila pásma přednášek, zejména Peru a Bolívii a samozřejmě i nové Mexiko.

Leden 2013

KONEČNĚ  vloženy další fotky Peru - MP, Ollanta, Puno, Cuzco.

ROK 2012

31.10.2012,  dům s pečov. službou Astra, Ostrava - Poruba, v 17:30 -   Vietnam, vstup volný
28.11.2012,  dům s pečov. službou Astra,, Ostrava - Poruba, v 17:30  -   Mauritius, vstup volný

*      Naše nové zážitky z Peru bylo možné si poslechnout 4.9.2012 na stanicičeský rozhlas Ostrava v cestovatelském Apetýtu -  http://prehravac.rozhlas.cz/audio/2713197

*     Konečně je to tady - dopslala a uložila jsem cestopis z Peru a Bolívie. Tak ještě vložit zbytek fotek a budu spokojená a mohu se věnovat vymýšlení další cesty.

*    Chystám další přednášky, tentokrát 1x za měsíc, v OV-Porubě. V plánu je Mauritius, Indie  a ostravskou premiéru bude mít Vietnam.

*   O červnových svátcích dostal Jirka dovolenou a k tomu své 2  dny volny, tak jsme si udělali výlet. Já chtěla sice do Slovinska, k mooooooooooři, ale tentokrát jsem byla hrdina a rozhodla jsem se, že Jirka určí cíl a bude po jeho. 'ak jsme jeli na Orlík. Něco o našem českém PRVNÍ!M putování  snad napíšu do nové sekce Česko a doufám, že i tato rubrika se bude zaplňovat.

*    Tak jsem se konečně vrátili celí, neokradení a šťastni z Peru a Bolívie. Na naše zážitky se můžete těšit v sekci Cestopisy - PERU, BLÍVIE. Už na tom pracuju, první zážitky asi zveřejním 2.6. Nějaké fotečky jsem zveřejnila na FACEBOOKU, můžete kouknout.
Pokud někdo do Peru či Bolívie míří, ráda odpovím na Vaše dotazy, dám tipy na ubytování, stravování, dopravu  apod. v tom případě, prosím, piště na mail.
Zároveň tímto děkuji Alence a Honzovi z Třebenic za perfektní společnost na cestě.
Velký dík  patří všem těm, kteří nám radili před cestou a děkujeme i CK BEMETT, kteří nám zajišťovali ty nejlevnější možné letenky vč. letenek Cuzco-Lima.  http://www.bemett.cz/

    *  31.3.2012

Hudebně cestovatelská přehlídka Jarní ozvěny v sobotu 31.3. 2012  se nezadržitelně blíží a zde najdete definitivní program, dá se říci přímo luxusní program. mj. :  13h    -   INDIE - Renáta Moskalová

*     1.3.2012 -  Namíbie - Ostrava-Hrabůvka, restaurace U Chýlků, ul. Závodní,  v 19:30.

  8.2. 2012  - v 18 hodin, v hospůdce U Arnošta, ve Frýdku-Místku, Vás pozvu na africký kontinent. Za 3 týdny jsme se snažili poznat co nejvíc. Ujeli jsme přes 8000 km. Botswana je země, kde nejsou ploty rezervací a parků a zvěř se tak volně pohybuje. Na řece Chobe jsme zažili největší koncentraci zvěře vůbec. Dojeli jsme až do Zambie k Viktoriiným vodopádům, a podnikli let helikoptérou nad řekou Zambezi.
Namíbie, země kontrastů a přírodních krás nám nabídla od všeho kousek. Navštívili jsme Křováky, vesnici kmene Himbo, NP Etosha. Přes Sceleton Coast jsme dojeli k Atlantskému oceánu, prohlédli jsme si zdejší kolonii lachtanů, podnikli jsme dvouhodinový let nad pouští Namib a pozorovali jsme, jak poušť dokáže malovat. Nejkrásnější svítání jsme zažili v údolí Sossusvlei a Mrtvém údolí, pohlédli jsme dolů do Fish River Canyonu a na závěr jsme si odpočali v temálech v AiAis.
http://www.zbeskyddosveta.cz/

*    7.2.2012 - v 17:30 hodin,  v malém sále MěDK Karviná, tř. Osvobození 1639/43 Vás zvu na  přednášku INDIE autem - návštěva posvátného Váránasí, NP Ranthambor - poslední útočiště tygrů, Jaipur,  Orcha, chrámy v Khajurahu a naše zážitky z cestování po Indii autem, které jsme si sami řídili 

*    24.1.2012 - v úterý - Hodinový rozhovor o našich zážitcích s potápěním  a šnorchlováním si

http://prehravac.rozhlas.cz/audio/2539558

10:05 Koktejl
Mnoho českých turistů si dovolenou v Egyptě zpestří kurzem potápění. Udělala to i Renata Moskalová, která se k takovému kroku rozhodla bez jakékoliv domácí přípravy. Zážitky veselé i lehce mrazivé vám předá posluchačům, kteří o podobném kroku uvažují.

8.1.2012 -  vložen cestopis  -  EGYPT  a  KURZ POTÁPĚNÍ   zde

Když jsem psala cestopis Egypt, zrovna v TV proběhla reportáž o přetrženém laně na mostu nad  Zambezí a pádu Australanky do řeky.  Už v tom červnu to lano vypadalo takto:

*    NABÍDKA:   Z naši dovolené v Namíbii jsem nechala vyrobit kalendář na r. 2012. Vybrali jsme ty nej fotografie. Několik kousků jsem dala do soutěže o slosovatelné vstupenky na mých přednáškách, něco rozdala rodině a přátelům, poslední kalendáře  jdou do tomboly na plese u nás ve Vratimově.  Jelikož se kaledář moc líbí a na jeho koupi se ptali i jiní, dovoluji si nabídnou možnost koupit si náš kalendáře na r. 2013, a to případně i s logem firmy. 

*     Termíny a  místa přednášek d-klubu  pro  ostravské  cetovatele  naleznete    zde

*    Cestovatelský   festival  KOLEM   SVĚTA   BUDE  opět v Ostravě - 14.dubna 2012.

Rok 2011

*   1.12.2011 - moje přednáška  BOTSWANA - země, kde potkáte slona na ulici a nejen to. Návštěva Viktoriiných vodopádů, delty Okavango, Kasane se spoustou zvěře a mnoho dalších zajímavostí.
(Ostrava, U Chýlků od 19:30).
Slosovatelné vstupenky  -  2 vylosovaní  obdrží náš zbrusu nový KALENDÁŘ.

*     24.11.2011 -  moje  PŘEDNÁŠKA -  INDIE autem
- návštěva posvátného Váránasí, NP Ranthambor - poslední útočiště tygrů, Jaipur,  Orcha, chrámy v Khajurahu a naše zážitky z cestování po Indii autem, které jsme si sami řídili  (Ostrava-Hrabůvka, Komorní klub, ul. Velflíkova, v 18. hodin)

*   Ve stejný den,  24. 11. 2011 v 15 hod. na rozhlasové stanici Český rozhlas Ostrava v pořadu Apetýt Ivy Bartoňové si můžete poslechnout povídaní o našich cestovatelských začátcích, o Mauritiu i o Indii.

http://prehravac.rozhlas.cz/audio/2494084